Z czego wykonywane są bezpieczne nawierzchnie stosowane na placach zabaw?
Wpływ na bezpieczeństwo dzieci przebywających na placu zabaw ma kilka czynników – w tym oczywiście rozsądek w korzystaniu z umieszczonych urządzeń. Najważniejsze jest jednak zastosowanie certyfikowanych huśtawek, zjeżdżalni, drabinek i innych sprzętów oraz użycie odpowiednich zabezpieczeń i bezpiecznej nawierzchni. Musi ona spełniać polskie i europejskie normy, amortyzować potencjalne upadki, chronić przed kontuzjami i zranieniami. Jakie rodzaje powierzchni można wykorzystać na placu zabaw?
Wymogi i przepisy
W Polsce normy i wytyczne związane z wyposażeniem placów zabaw, a także dopuszczeniem do użycia określonego rodzaju nawierzchni na placach zabaw, ściśle opisują normy PN-EN 1176-1 do 7 oraz 10 i 11 oraz PN-EN 1177. W drugiej normie określono wszelkie wymagania dotyczące nawierzchni na placach zabaw, ze szczególnym uwzględnieniem strefy bezpieczeństwa, czyli obszaru, w którym konieczna jest amortyzacja ewentualnych upadków dziecka. Powinna ona się znajdować pod wszystkimi urządzeniami, na których dzieci bawią się na wysokości od 1 metra wzwyż. Zgodnie z zapisem, nawierzchnia bezpieczna musi znajdować się w całej strefie bezpieczeństwa danego urządzenia, a nie tylko bezpośrednio pod urządzeniem lub konstrukcją. Im urządzenie jest wyższe, tym większy jest obszar zastosowania bezpiecznej nawierzchni.
Czytaj więcej: Jakie wymogi bezpieczeństwa powinny spełniać nowoczesne place zabaw?
Jaka nawierzchnia na plac zabaw?
Producenci placów zabaw mogą korzystać z szerokiej oferty nawierzchni bezpiecznych, dopasowując je do konkretnych projektów. Nawierzchnie bezpieczne na place zabaw dzieli się na naturalne i syntetyczne. Jako nawierzchnie naturalne stosuje się najczęściej piasek, żwir, korę, wióry, darń i glebę. Stopień amortyzacji sypanych nawierzchni zależy od wielkości pojedynczych ziaren oraz grubości warstwy takiej nawierzchni. Darń i gleba stosowane są wyłącznie na placach zabaw z podstawowymi urządzeniami zabawowymi – ich właściwości amortyzujące są niewielkie. Nawierzchnie z piasku wymagają stałego dbania o ich czystość oraz regularnego uzupełniania. Popularne są natomiast kora i wióry, ponieważ mają bardzo dobre właściwości amortyzujące i wpisują się w aktualne trendy aranżowania przestrzeni publicznej. Nawierzchnie syntetyczne, takie jak nawierzchnia gumowa, kratki gumowe czy powierzchnie dywanowe, są miękkie i mają właściwości amortyzujące. Bezpieczne nawierzchnie gumowe na place zabaw wykonywane są z antypoślizgowego tworzywa SBR, czyli syntetycznego kauczuku lub płyt EPDM. Nowoczesnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest sztuczna trawa. Jest ona estetyczna, łatwa w utrzymaniu, a jej właściwości amortyzacyjne zależą od jej wysokości. Zaletą wszystkich nawierzchni syntetycznych jest estetyka, trwałość, odporność na zmienne warunki atmosferyczne i łatwość utrzymania w czystości.